Awards

Award Guidelines:

Please find this handy-dandy PDF to help explain how we handle Awards & Recognition.

Youth 2017-2018

Excellence in Scouting Award: Quentin Mayer

Queen’s Venturer Award: Max Campbell, Tyler Elg, Liam Hanley, Callum Knox, Cameron McGee, Eric Zinke-Spence

North Star Award: Noah Chappell

Certificates of Commendation: Corbin Ciaschini, Ayden Coker, Kate Edenborough, Hayden George, Sawyer Gidge, Nathan Van Ostaayen, Zain Wilson

Elmira Kub Kar Winners: 1st Place – Brennan Jackson, 2nd Place – Wyatt Swijters, 3rd Place – , Best Design – Troy Dittenhoffer

North Waterloo Kub Kar Winners: Comic Class Best Design 1st Place – Katelynn Hartley, Comic Class Best Design 2nd Place – Brooklyn Stevens, Future Class Best Design 3rd Place – Iain Sunday

Leaders 2017-2018

Excellence in Scouting Award: Matthew George

Bar to the Medal of Merit: Philippe Bertrand

Bar to the Medal for Good Service: Daryl Bridge, Matthew George, Monika Goddard, Doug McGee, Pandora Wilhelm

Medal for Good Service: Andrew Bingmean, Matthew George, David Hofbauer, Karen Hofbauer, Jay Straus

Certificates of Commendation: Jodi Abra, Philippe Bertrand, Andrew Bingeman, Travis Bolduc, Daryl Bridge, Chris Ciaschini, David Hofbauer, Karen Hofbauer, Matthew George, Doug McGee, Mark Poland, Brian Soehner, Jay Straus, Mike, Vale, Matt Wilhelm, Pandora Wilhelm, Todd Wilson

Service Pins: Jay Straus – 5 year pin

Youth 2016-2017

Queen’s Venturer Award: Ben Schott, Jessica Wilson

Chief Scout Award: Jay Bauman, Danny Soehner

Seonee Cub Award: Hayden George

North Star Beaver Award: Frederick Hofbauer

Elmira Kub Kar Winners: 1st Place – Zain Wilson, 2nd Place – Troy Dittenhoffer, 3rd Place – Brooklyn Stevens, Best Design – Leo Drake

North Waterloo Kub Kar Winners: 3rd Place – Troy Dittenhoffer

Leaders 2016-2017

Excellence in Scouting Award: Mike Vale

Medal for Good Service: Dave Dunham, Doug McGee

Bar to the Medal of Good Service: Mike Vale

Certificates of Commendation: Philippe Bertrand, Chris Ciaschini, Matthew George, Mike Vale

Service Pins: Jodi Abra – 10 year pin/Medal for Long Service, Philippe Bertrand – 10 year pin/Medal for Long Service, Dave Dunham – 10 year pin/Medal for Long Service, Doug McGee – 10 year pin/Medal for Long Service, Christine Ciaschini – 5 year pin

Youth 2015-2016

Excellence in Scouting Award: Corbin Ciaschini

Queen’s Venturer Award: Joseph Brunen-Psutka, Griffin Fargo, Justin Read, Dylan Smith

Chief Scout Award: AnnieRose Straus

Six Star Cubs: Corbin Ciaschini, Hayden George, Dylan Somers

Elmira Kub Kar Winners: 1st Place – Corbin Ciaschini, 2nd Place – Katie Edenborough, 3rd Place – Sebastian Lucko, Best Design – Troy Dittenhoffer

North Waterloo Kub Kar Winners: Present Class Best Design 2nd Place – Hayden George

Leaders 2015-2016

Medal of Merit: Philippe Bertrand, Bill Thuroo

Bar to the Medal of Good Service: Brad Altman

Medal for Good Service: Darryl Bridge,  Cheryl Greene, Monika Goddard, René Paquin,
Phil Read, Larry Smith, Mike Vale

Certificates of Commendation: Philippe Bertrand, Chris Ciaschini, Craig Hanley, Skip Maher, Phil Read, Brian Soehner, Bill Thuroo, Mike Vale

Service Pins: Brian Soehner – 45 year pin, Bill Thuroo – 30 year pin, Pauline Wilson – 15 year pin, Daryl Bridge – 10 year pin/Medal for Long Service, Larry Smith – 10 year pin/Medal for Long Service, Brent Maxwell – 5 year pin

Youth 2014-2015

Excellence in Scouting Award: Sean Dunham, Carter Hanley, Quentin Mayer

Queen’s Venturer Award: Donavan Bourgoin, Alex Carbone, Sean Dunham, Carter Hanley, Quentin Mayer, Emma McGee

Six Star Cubs: Wade Ogram, Xander Straus

Elmira Kub Kar Winners: 1st Place – Corbin Ciaschini, 2nd Place – Josh Morris, 3rd Place – Ethan Brunen-Psutka, Best Design – Wade Ogram

Leaders 2014-2015

Medal for Good Service: Brent Maxwell

Certificates of Commendation: Philippe Bertrand, Darryl Bridge, Dave Dunham, Cheryl Greene, Brent Maxwell, Rene Paquin, Mike Vale

Service Pins: Brad Altman – 10 year pin/Medal for Long Service, Cheryl Green – 10 year pin/Medal for Long Service, Monika Goddard – 5 year pin, Rene Paquin – 5 year pin, Phil Read – 5 year pin, Mike Vale – 5 year pin

Youth 2013-2014

Queen’s Venturer Award: Kyle Arsenault, Tyler Hallisey, Ben Psutka, Silver Schaefer

Eight Award Cubs: Monique Bertrand, Max Campbell

Six Star Cubs: Monique Bertrand

Elmira Kub Kar Winners: 1st Place – Corbin Ciaschini, 2nd Place – Adam Murray, 3rd Place – Wyatt Diefenbaker, Best Design – Grant Young

North Waterloo Kub Kar Winners: Present Class Best Design 1st Place – Monique Bertrand

Leaders 2013-2014

Medal of Fortitude: Brian Soehner

Bar to the Medal of Merit: Skip Maher

Bar to the Medal of Good Service: Philippe Bertrand

Certificates of Commendation: Philippe Bertrand, Dave Dunham, Ken Fulcher, Monika Goddard, Brent Maxwell, Phil Read, Brian Soehner, Mike Vale

Youth 2012-2013

Duke of Edinburgh’s Award: Keenan Courtis – Silver, Keegan Mathers – Silver, Emma McGee – Bronze, Lucas Wilkinson – Silver

Excellence in Scouting Award: Jacob Fulcher, Jesika Wilson

Eight Award Cubs: Brendan Marshall

Six Star Cubs: Max Campbell, Dylan Leis, Connor Maxwell, Zach Vale

Elmira Kub Kar Winners: 1st Place – Brendan Marshall, 2nd Place – Connor Maxwell, 3rd Place – Max Campbell, Best Design – Monique Bertrand

Leaders 2012-2013

Medal for Good Service: Ken Fulcher

Certificates of Commendation: Philippe Bertrand, Ken Fulcher, Cheryl Greene, Brent Maxwell, Mike Vale

Youth 2011-2012

Six Star Cubs: Brendan Marshall, Tyler Elg, Parker Winfield

Elmira Kub Kar Winners: 1st Place – Brayden Boerner, 2nd Place – Brendan Marshall, 3rd Place – D.J. Campbell, Best Design – Monique Bertrand

Leaders 2011-2012

Medal for Good Service: Brad Altman, John Mathers

Certificates of Commendation: Monika Abbott

Excellence in Scouting Award: Monika Abbott

Service Pins: Carol Wilkinson – 5 year pin, Ken Fulcher – 10 year pin/Medal for Long Service, John Mathers – 15 year pin, Skip Maher – 35 year pin

Youth 2010-2011

Excellence in Scouting Award: Keegan Mathers

Queen’s Venturer Awards: Keenan Courtis, Elias Eerikainen, Lucas Wilkinson

Eight Award Cubs Recognition: Dylan Smith, Zach Radford

Leaders 2010-2011

Bar to the Silver Acorn: Brian Soehner

Certificates of Commendation: Daryl Bridge, David Dunham, Ken Fulcher, Doug McGee, Larry Smith, Jim Wilkinson

Service Pins: Daryl Bridge – 5 year pin, David Dunham – 5 year pin, Doug McGee – 5 year pin, Larry Smith – 5 year pin, Jim Wilkinson – 5 year pin

Youth 2009-2010

Excellence in Scouting Award: Brodie Altman, Tyler Read

Queen Venturer Awards: Ben Bell, Alex Fisher, William Johnson, Keegan Mathers

Eight Award Cubs Recognition: Sean Dunham, Matthew Greene

Six Star Cubs: Jacob Fulcher, Zach Radford, Justin Read, Dylan Smith, Ryan Woo

Leaders 2009-2010

Certificates of Commendation: Brad Altman, Philippe Bertrand, Carole Wilkinson

Service Pins: Brian Soehner – 40 year pin, Brad Altman – 5 year pin, Philippe Bertrand – 5 year pin, Heidi Mathers – 5 year pin